چاپ پارچه دیجیتال؛ انواع پارچه و انواع چاپگر را بشناسید!

چاپ پارچه دیجیتال
تیم تحریریه پایار چاپ ۳۰ آذر ۱۴۰۱ 0

سلایق و نیاز‌های مردم هر روز تغییر می‌کند، به‌خصوص قشر جوان جامعه که نسبت به دنیای مد، آگاهی بیشتری دارند و همواره سعی می‌کنند لباس‌ها و در کل پوشاک خود را بر اساس آن تنظیم کنند. به نظر بسیاری از کارشناسان، دنیای مد و فشن وابستگی شدیدی به دستگاه‌های چاپ دیجیتال پارچه دارد و آینده آن نیز به وجود این فناوری وابسته است. چاپ دیجیتالی، آینده مد را مشخص می‌کند و قطعاً دستگاه‌هایی که از نظر فناوری در جایگاه بهتری هستند، در خط مقدم این بخش قرار می‌گیرند. در چاپ دیجیتال پارچه، تمام ابزار‌های لازم برای طراحی در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید محصولات خودتان را بدون هیچ محدودیتی، سریع‌تر و با کیفیت‌تر به بازار عرضه کنید. با استفاده از فناوری به‌کار رفته در چاپ پارچه دیجیتال، دیگر قادر خواهید بود به‌جای تقلید از سایر سبک‌ها، سبک خودتان را ایجاد کنید و هر روز توسعه‌اش دهید. در ادامه این بخش، بیشتر با فناوری چاپ پارچه دیجیتال آشنا می‌شوید و مزایای آن‌را می‌دانید.

چاپ دیجیتال پارچه چیست؟

چاپ دیجیتال پارچه روش تقریباً نوینی است که در صنایع چاپ پارچه استفاده می‌شود. به دلیل مزایای بی‌شماری که دارد، توانسته طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند و حتی افرادی که از شیوه‌های قدیمی در چاپ پارچه استفاده می‌کردند، به این فناوری رو آوردند.

در چاپ دیجیتال پارچه، تمام ابزار‌های لازم برای طراحی در اختیار شما قرار می‌گیرد

در این فناوری جوهر دستگاه چاپ، به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی پارچه منتقل می‌شود و طرح‌های ساده تا پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. با کمک این تکنولوژی می‌توانید هر طرحی را به‌سادگی روی پارچه چاپ کنید. تکنولوژی چاپ پارچه دیجیتال، یکی از امیدوار کننده‌ترین پیشرفت‌ها در حوزه منسوجات و صنعت نساجی کشور شمرده می‌شود.

فرآیند چاپ دیجیتال روی پارچه چگونه است؟

آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید چاپگر‌های دیجیتال، چگونه فرایند چاپ را روی پارچه‌ها انجام می‌دهند و چه مراحلی طی می‌شود تا در نهایت منجر به تولید پارچه‌های دیجیتالی شود. در این قسمت تکنولوژی چاپ پارچه دیجیتال را بیشتر می‌شناسید و با مراحل کار آن آشنا می‌شوید.

ایجاد طرح اولیه

ایجاد طرح اولیه، اولین کاری است که در چاپ دیجیتال باید انجام دهید. در هنگام طراحی باید به نیاز خریداران و مد روز نیز توجه کنید و اشکال زیبا و چشم‌نوازی را در کار‌های خود به‌کار ببرید. اگر به‌تازگی در این بخش شروع به‌کار کردید، نرم افزارهای گرافیکی مثل Adobe Photoshop وAdobe Illustrator در اختیار شما قرار می‌گیرد تا به کمک آن‌ها طرح‌های خود را روی کامپیوتر ایجاد کنید.

هنگام طراحی باید به چند نکته توجه داشته‌باشید، یکی مدل رنگ‌ها که باید رویCYMK قرار دهید و دومی اینکه برای حفظ کیفیت طرح‌ها، بهتر است تا خروجی فایل‌ها به‌صورت TIFF باشد. بعد از انجام اقدامات ذکر شده، اینک می‌توانید تصویر دیجیتال را روی پارچه منتقل کنید.

بیشتر بخوانید: روش‌های چاپ پارچه

آماده‌سازی پارچه

قبل از شروع فرایند چاپ، باید پارچه را با محلول‌های شیمیایی آماده‌سازی کنید تا قابلیت رنگ‌پذیری آن‌ها بیشتر شود. به‌طور کلی باید پارچه‌های پنبه‌ای و ویسکوز را به قوام دهنده‌های قلیایی و اوره آغشته کنید تا جذب رنگ در آن‌ها افزایش پیدا کند.

فرایند آماده‌سازی پارچه کمک می‌کند تا پارچه در هنگام چاپ سفت‌تر شود و همچنین رنگ‌های واکنشی که از جوهر افشان خارج می‌شوند را بهتر روی خود جذب کنند.

چاپ دیجیتال پارچه روش تقریباً نوینی است که در صنایع چاپ پارچه استفاده می‌شود.
چاپ دیجیتال پارچه روش تقریباً نوینی است که در صنایع چاپ پارچه استفاده می‌شود.

انتخاب جوهر

در مرحله سوم چاپ، سؤال اصلی که مطرح می‌شود موضوع انتخاب جوهر است. مطمئناً چندین نوع پارچه برای چاپ در اختیارتان قرار می‌گیرد و شما بایستی با شناختی که از پارچه‌ها دارید، جوهر مناسبی را برای چاپ آن‌ها انتخاب کنید. در ادامه با مهم‌ترین جوهر‌های مصرفی در چاپ پارچه دیجیتال آشنا می‌شوید و ویژگی‌های آن‌ها را می‌دانید.

جوهر پیگمنت

اگر پارچه‌های پنبه‌ای، پشمی، ابریشمی و حتی ابریشم مصنوعی در اختیارتان قرار گرفت، با خیال آسوده از این رنگ استفاده کنید. جوهر پیگمنت طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در بر‌می‌گیرد. رنگ‌های فیروزه‌ای، قرمز، بنفش، نارنجی، خاکستری، مشکی و زرد در مجموعه جوهر پیگمنت قرار دارند.

جوهر اسیدی و واکنشی

این دو جوهر مبتنی بر رنگ هستند و برای طیف گسترده‌ای از الیاف طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر از بابت عدم نفوذ رنگ روی پارچه نگران هستید، با وجود چنین جوهر‌هایی نگران نباشید، چون قابلیت نفوذ‌پذیری آن‌ها بی‌نظیر است.

قبل از استفاده از آن باید چند نکته را رعایت کنید. یکی فرایند پیش تصفیه، گرما دهی، شستشو و بخار دادن است که بایستی قبل از استفاده از جوهر انجام شود. این جوهر‌ها برای چاپ پارچه دیجیتال بسیار مناسب هستند.

جوهر سابلیمیشن

از جوهر سابلیمیشن می‌توانید در چاپ تیشرت و لباس‌های ورزشی استفاده کنید و از بابت ماندگاری آن در مقابل شستشو مطمئن باشید. البته نوع دستگاه نیز در کیفیت کار خروجی تاثیرگذار است. در مواردی که پارچه دارای پلی استر و اسپندکس نیز هستند، می‌توانید از این جوهر استفاده کنید.

در مجموعه جوهر سابلیمیشن، 15 رنگ وجود دارد و از این جهت نیاز دستگاه‌ها را تأمین می‌کند. این نوع جوهر‌ها را هم به‌صورت مستقیم و هم غیرمستقیم، می‌توانید به پارچه منتقل کنید و از بابت ماندگاری آن نیز مطمئن باشید.

چاپگرها و چاپ

در چاپ دیجیتال از فناوری جوهر افشان و کارتریج‌های جوهر استفاده می‌کنید. روند کار طوری است که ابتدا پارچه‌های از پیش تصفیه شده را در ورودی چاپگر دیجیتال قرار می‌دهید و پس از آن، مرحله جوهر افشانی را به‌پیش می‌برید.

در هنگام قرار دادن پارچه بایستی چند نکته را در نظر بگیرید، یکی اینکه توسط وسایل مخصوص، کشش لازم را در پارچه ایجاد کنید تا از چاپ نشدن آن جلوگیری کند و دیگری موضوع تنظیم سر‌های دستگاه است که باید مطابق با عرض پارچه تنظیم شوند.

رعایت این نکات باعث می‌شود تا کار بدون مشکل و ایراد به اتمام برسد. از طرفی چاپگر‌های دیجیتال، قادرند تا طرح‌های از پیش طراحی شده را به‌صورت فرمت‌های مختلفی دریافت کنند و مطابق با آن، نقوش و الگوهای موجود در فایل‌ها را با جوهر‌افشان‌های خود، روی پارچه اسپری کنند.

دستگاه‌های چاپ هرچقدر که هد‌های بیشتری داشته‌باشند، سرعت و تولید کار را نیز بالاتر می‌برند. در این دستگاه‌ها چاپ به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌شود که در ادامه با هریک از آن‌ها آشنا می‌شوید.

از جوهر سابلیمیشن می‌توانید در چاپ تیشرت و لباس‌های ورزشی استفاده کنید.
از جوهر سابلیمیشن می‌توانید در چاپ تیشرت و لباس‌های ورزشی استفاده کنید.

چاپ مستقیم

در این روش جوهر افشان‌ بدون هیچ واسطه‌ای‌، رنگ را به‌صورت مستقیم روی پارچه یا لباس منتقل می‌کند. با کمک این فناوری قادر خواهید بود جزئی‌ترین طرح‌ها را روی پارچه‌ها ایجاد کنید و بدون توجه به اینکه جنس پارچه از نوع ابریشمی، نخی یا نایلونی باشد، فرایند چاپ را بدون دردسر ‌پیش ببرید.

چاپ سابلیمیشن

این نوع چاپ یکی از تکنیک‌های مدرن محسوب می‌شود که در صنعت چاپ پارچه دیجیتال وجود دارد. در این روش ابتدا طرح مورد نظرتان را توسط پرینتر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ می‌کنید و بعد از اتمام چاپ، آن‌را روی پارچه یا تیشرت قرار می‌دهید و هر دو آن‌ها را زیر پرس حرارتی می‌گذارید.

این پرس، با اعمال فشار و حرارت بالا، فرایند تصعید را انجام می‌دهد و رنگ را از روی کاغذ روی پارچه منتقل می‌کند. البته این روش بیشتر روی الیاف پلیمری جواب می‌دهد و طرح‌های بسیار پیچیده را روی آن‌ها چاپ می‌کند.

تثبیت رنگ پارچه

تثبیت رنگ مهم‌ترین مرحله در چاپ است و باعث ماندگاری و مقاومت رنگ روی پارچه می‌شود. البته تثبیت رنگ به نوع پارچه و رنگ نیز بستگی دارد. در ادامه با تأثیر رنگ‌ها در فرایند چاپ آشنا می‌شوید.

  • جوهر پیگمنت حرارت خشک
  • رنگ اسیدی بخار شستشو خشک
  • رنگ راکتیو بخار شستشو خشک
  • رنگ پراکنده / تصعید – حرارت خشک

شستشو

مرحله شستشو نیز مانند سایر مراحل چاپ پارچه دیجیتال اهمیت بالایی دارد. در این مرحله پارچه‌ای که تثبیت رنگ شده را تحویل دستگاه می‌دهید و دستگاه قادر است تا پارچه را شستشو دهد و رنگ‌های اضافه آن‌را پاک کند و بعد از آن پارچه را خشک کرده و آماده طاقه می‌کند.

مزایای چاپ دیجیتال پارچه

از گذشته تاکنون سیستم‌های چاپ پارچه دست‌خوش تحولات عظیمی شده‌است. روش‌های قدیمی معایب و محدودیت‌های مختص به خود را داشتند. با توجه به فناوری جدیدی که در دستگاه‌های چاپ دیجیتال به‌کار رفته، نه تنها دیگر شاهد معایب نیستیم، بلکه افزایش پارامترهای ضروری را نیز در این فناوری نوین می‌بینیم. در ادامه این بخش با مزایای چاپ دیجیتال آشنا می‌شوید.

کیفیت چاپ

دستگاه‌های چاپ دیجیتال کیفیت بی‌نظیری را ارائه می‌دهند، به گونه‌ای که هیچ یک از دستگاه‌های چاپ پارچه قادر نیستند تا چنین وضوح و شفافیتی را ارائه دهند. این دستگاه‌ها قادرند تا انواع طرح‌ها را با بهترین کیفیت چاپ کنند.

ترکیب رنگی که در این تکنولوژی وجود دارد، پارچه را متمایز‌تر از روش‌ها سنتی چاپ می‌کند، به‌طوری که از نتیجه کار، بسیار شگفت زده خواهید شد.

داشتن چنین مزایایی باعث شده تا معروف‌ترین برندهای مد دنیا به سمت فناوری چاپ پارچه دیجیتال روی آورند و فقط از این دستگاه‌ها برای چاپ پارچه‌های مصرفی خود استفاده کنند.

سرعت کار بالا

در دستگاه‌های قدیمی ممکن است سرعت چاپ خیلی کند و زمان‌بر باشد، در حالی که در چاپ دیجیتال پارچه کندی وجود ندارد و فرایند چاپ در سریع‌ترین زمان ممکن رخ می‌دهد و می‌توانید سفارشات خود را در زمان کمتری پاسخ دهید. استفاده از این دستگاه‌ها نه تنها در زمان و سرمایه شما صرفه‌جویی می‌کند، بلکه باعث ارتقای خلاقیت در شما نیز می‌شود.

طراحی بدون محدودیت

تصور کنید می‌خواهید یک نقاشی زیبا بکشید که به‌زودی قرار است بخشی از پارچه شود. به لطف چاپگرهای دیجیتال، دیگر با هیچ محدودیتی روبرو نیستید و می‌توانید هر طرحی که خواسته‌باشید را روی پارچه منتقل کنید.

در این شیوه انتخاب طرح‌های شما نامحدود است و دستتان باز است تا تصاویر و الگوها را با یکدیگر مخلوط کرده و از ترکیب رنگ‌ها در کارهایتان استفاده کنید. فناوری چاپ پارچه دیجیتال، ابزارهای کاربردی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا توسط آن هر آنچه در رایانه طراحی می‌شود را روی پارچه چاپ کنید.

از گذشته تاکنون سیستم‌های چاپ پارچه دست‌خوش تحولات عظیمی شده‌است.
از گذشته تاکنون سیستم‌های چاپ پارچه دست‌خوش تحولات عظیمی شده‌است.

بیشتر بخوانید: نگهداری و شستشوی پارچه چاپ شده

چاپ پارچه دیجیتال در همه نوع پارچه جواب می‌دهد

اکثر چاپگرهای دیجیتال قابلیت این را دارند که روی هر پارچه‌ای فرایند چاپ را انجام دهند، از پلی استرها گرفته تا الیاف طبیعی مانند پشم، ابریشم، پنبه و سایر موارد مشابه، هیچ محدودیتی سر راه آن‌ها وجود ندارد. صرف‌نظر از نوع پارچه‌ای که می‌خواهید در این فرایند انتخاب کنید، تکنولوژی چاپ پارچه دیجیتال راه‌حلی سریع برای برآورده شدن خلاقیت‌های شما ارائه می‌دهد.

باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود

اگر مقایسه‌ای بین روش‌های سنتی چاپ با روش دیجیتالی داشته‌باشید، درمی‌یابید روش‌های دیجیتالی به مراتب به انرژی کمتری نیاز دارند. برآوردهای انجام شده، صرفه‌جویی 90 درصدی در آب و 30 درصدی در برق را نشان می‌دهد. این روش کمک می‌کند محصول نهایی با قیمت پایین‌تری به‌دست مشتری برسد.

چاپ پارچه دیجیتال مقرون به صرفه است

با چاپ دیجیتال پارچه، دیگر نیاز نیست تا بیشتر از نیازتان تولید کنید، بلکه می‌توانید مطابق با سفارشاتی که پذیرفته‌اید، تولید را انجام ‌دهید. در مقایسه با روش‌های سنتی، چاپ پارچه دیجیتال هزینه نصب و راه‌اندازی بسیاری از تجهیزات را حذف می‌کند و تأثیر قابل ملاحظه‌ای در زمان و سرمایه شما می‌گذارد.

برای کسب و کار Fast Fashion بسیار مناسب است

چاپ دیجیتال این امکان را فراهم کرده که طراحان حوزه مد و فشن در سریع‌ترین زمان طرح‌های خود را روی پارچه چاپ کنند و طی چند هفته، به تولید انبوه برسند.

در دستگاه‌های قدیمی ممکن است سرعت چاپ خیلی کند و زمان‌بر باشد.
در دستگاه‌های قدیمی ممکن است سرعت چاپ خیلی کند و زمان‌بر باشد.

قیمت چاپ پارچه دیجیتال چقدر است؟

عوامل مختلفی در قیمت نهایی پارچه‌های دیجیتال نقش دارند. از جوهر گرفته تا هزینه پارچه و هزینه‌های جانبی دستگاه و جزئیات کار، همگی در قیمت این پارچه‌ها تأثیر می‌گذارند.

فناوری چاپ پارچه دیجیتال، با قابلیت‌های فراوان و منحصربه‌فردی که دارد، درهای خلاقیت و نو‌آوری را در حوزه پوشاک و مد و فشن باز کرده‌است.

این پدیده به سرعت در حال رشد است و تمام محدودیت‌ها را یک به یک پشت سر می‌گذارد. امروزه این فناوری حرف اول را در بخش چاپ پارچه می‌زند و علاوه بر پارچه، با ورود خود در حوزه تیشرت و لباس‌های مجلسی نیز گوی سبقت را از رقبای سنتی خود ربوده است.

منبع +++

چاپ دیجیتال پارچه چه مزیت‌هایی دارد؟

سرعت چاپ بالا، وضوح بالای تصاویر و مصرف انرژی کم، از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این روش شمرده می‌شود.

چاپ دیجیتال پارچه، از چه تکنیک‌هایی برای فرایند چاپ استفاده می‌کند؟

تکنیک چاپ مستقیم و غیر مستقیم در چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.


چاپ دیجیتال پارچه بیشتر در چه حوزه‌هایی کاربرد دارد؟

این نوع چاپ، بیشتر در بخش پوشاک و مد و فشن کاربرد دارد.

دیدگاه کاربران