021-33785249 info@payarchap.ir

چاپ سیلک

شایدسال های دور پیش از این، اگر صحبت از نقش بستن تصاویری زیبا با پیچیدگی هایی خاص بر روی پارچه و لباس به میان می آمد، مضحک به نظر میرسید! اما زمانی که در ۱۹۰۷ ساموئل سیمون، استفاده از سیلک اسکرین را به نام خود به ثبت رساند، دیگر این رویا دور از ذهن نبود .

سیلک یکی از قدیمی‌ترین روش‌های چاپ می‌باشد که از سالیان دور بکار گرفته می شده است و امروزه با پیشرفت هایی نوین، جایگاه ویژه‌ای را در صنعت چاپ داراست . این چاپ از سرعت نسبتا بالایی برخوردار میباشد و در بهترین حالت، با توجه به سایز و نوع چاپ، به طور میانگین تا 1000 چاپ را در ساعت میتوان با آن انجام داد. چاپ سیلک را میتوان در هر اندازه ای به کار برد، به همین جهت است که این چاپ را میتوان بر روی یک CD و یا در ابعاد عظیم، بر روی پرچم های تشریفات سطح شهر به اجرا نمود.

سیلک این امکان را به شما میدهد تا بتوانید انواع طرح ها را در یک رنگ و یا بیشتر بر روی انواع سطوح اجرا نمایید و در سطوح پیشرفته تر میتوان عکس های متنوعی را نیز به کمک آن چاپ نمود. از دیگر مزایای این روش، قیمت بسیار مناسب آن میباشد که توجه شرکت ها و کارخانجات تولید لباس را به خود جلب کرده است، چرا که چاپ طرح های یکدست بر روی لباس های کار و فرم، از اولیه ترین اقداماتی است که به منظور یکسان سازی البسه ی پرسنل انجام میگیرد.

در تولید تی شرت نیز این چاپ از جایگاه ویژه ای برخوردار است، چرا که این امکان را در اختیار تولیدکنندگان قرار میدهد تا به کمک آن بتوانند طرح های بی نظیری را بر روی تولیدات خود بنشانند و لازم به ذکر است که بیش از 90% از سهم چاپ های انجام پذیر بر روی تی شرت ها در سرتاسر جهان، در اختیار صنعت چاپ سیلک است.

تنوع در رنگ، انعطاف در برابر انواع سطوح، شستشوپذیری بالا و قیمت فوق العاده، دلایل مناسبی است تا این چاپ بتواند در انواع کالاهای مصرفی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

امروزه چاپ سیلک در انواع مختلفی اجرا میشود، نظیر چاپ خاویاری، چاپ دیسکو، چاپ فلوک، چاپ گچی، چاپ پفکی، چاپ پلاستیسول و چاپ خمیر امولوسیون، که در این میان خمیر امولوسیون عمومی ترین نوع چاپ سیلک است.

پایار چاپ، با تلفیق سنت و مدرنیزه، قابلیت آن را دارد که چاپ سیلک را در انواع مختلف و سایز‌های گوناگون با بالاترین کیفیت پیاده سازی نماید . این مرکز با تکیه بر دانش و تجربه، قادر است تا نیاز مشتریان خود را با بالاترین کیفیت ممکن برطرف نماید و از این حیث در زمره ی مدعیان این عرصه باشد .

 

دیسکو از جمله افکت های سیلک اسکرین است که میتوان گفت یکی از زیباترین جلوه های ممکن را بر روی پارچه به رخ میکشد .

این افکت با استفاده از چسب و ورقه های مخصوص این کار انجام میگیرد، به این شکل که ابتدا چسب را با استفاده از کلیشه ی طرح مورد نظر، بر روی پارچه مینشانیم، سپس ورقه ورقه را بر روی چسب ها قرار داده و به مدت 5 ثانیه تا دمای 140 درجه با پرس حرارت میدهیم . قسمت هایی از پارچه که به چسب آغشته بوده، ورقه ها را به خود میچسباند و فیکس میشود، اما در قسمت های فاقد چسب، ورقه ها جدا شده و به این ترتیب طرح مورد نطر بر روی پارچه نقش میبندد .

این افکت معمولا با ورقه های طلایی و نقره ای مورد استفاده قرار میگیرد، اما رنگ بندی های متنوع دیگیری نیز دارد که بسته به نوع طرح میتوان از آن ها بهره برد .

این افکت از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و در مقابل شست و شو نیز بسیار مقاوم است، به راحتی پوسته پوسته نشده و جلوه ی خود را از دست نخواهد داد.

دیسکو به علت جلوه ای که که به کار میبخشد، در زمره ی افکت های فانتزی قرار میگیرد و میتواند بصورت تک و یا در ترکیب با سایر افکت ها در بسیاری از کارها از جمله تیشرت، تونیک های زنانه، لباس های مجلسی و تریکو مورد استفاده قرار بگیرد.

 

چاپ پفکی را میتوان یکی از پر طرفدارترین روش های چاپ سیلک اسکرین قلمداد کرد. این چاپ حالتی حجمی به خود میگیرد که از سطح پارچه بالاتر می آید، از  این رو میتوان آنرا در دسته چاپ های فانتزی قرار داد .

برای انجام این چاپ، میبایست خمیر مخصوص آماده آنرا با خمیر اورینت، به همراه جوهر و یا رنگدانه های موجود با یک نسبت مشخص مخلوط نموده و سپس چاپ را انجام داد. لازم به ذکر است که رنگ حاصله به خودیه خود دچار پف نخواهد شد، بلکه میبایست تا 140 درجه حرارت ببیند که این امر به وسیله خشک کن قابل انجام است .

پفی که در این چاپ شکل میگیرد، معمولا تا 5 برابر سطح ابتدایی خمیر بر روی پارچه است، اما تحت شرایطی این حجم تا 20 برابر نیز پف خواهد نمود.

این خمیر آبشور است و قابلیت نشست بر روی اکثر پارچه ها را داراست.

همانطور که گفته شد، این چاپ در دسته چاپ های فانتزی قرار میگیرد. به همین خاطر در لباس های کودک، تریکو و تی شرت بسیار طرفدار دارد و معمولا بصورت ترکیبی با سایر متد های چاپی، میتوان طرح های بی نطیری را با آن اجرا نمود.

 

خمیر امولوسیون چاپ که متشکل از چند ماده شامل بیندر، غلظت دهنده، اوره، نرم کننده، آب و مواد دیگر است، یکی از متداول ترین رنگ های مصرفی در متد سیلک اسکرین است، چرا که میتوان با آن انواع طرح ها را با تعداد رنگ های مختلفی اجرا کرد.

این رنگ در اصطلاح آب شور بوده و به نوعی ساده ترین رنگی است که میتوان با آن چاپ سیلک را بر روی انواع پاچه و لباس اجرا نمود، در عین حال، این رنگ از کیفیت بالایی برخوردار بوده و با درجه های کیفی گوناکونی در بازار وجود دارد.

این نوع رنگ، به راحتی میتواند با جوهرهای خاص خود، به طیف وسیعی از رنگ ها تبدیل شود و از این بابت مشکلی در میان نباشد، همچنین میتوان از رنگدانه های پیگمنت نیز برای رنگ بخشیدن به آن استفاده کرد، اما برای تهیه رنگ به وسیله این رنگدانه ها پروسه خاصی وجود دارد که بهتر است از همان جوهر های آماده استفاده کرده و در چاپ های چند رنگ از آنها بهره برد. (بیشتر…)

چاپ فلوک یکی از سبک ها پر طرفدار در چاپ سیلک است که طرفداران خاص خود را دارد، چرا که به کمک آن گویی یک لایه مخملی بر روی کار نقش میبندد که از زیبای خاصی برخوردار است .

فلوک با استفاده از یک نوع چسب مخصوص و پودرهای ریز آماده انجام میگیرد، به این شکل که ابتدا چسب را با استفاده از کلیشه ی طرح مورد نظر بر روی پارچه مینشانیم، و سپس پودر مخملی را با استفاده از دستگاهی که به همین منظور ساخت شده است بر روی چسب قرار میدهیم . این دستگاه با استفاده از جریان برق، ذره های مخملی را دارای بار الکتریکی کرده و سپس با سرعت زیادی سر تیز آنها را داخل چسب فرو میبرد. این کار علاوه بر اینکه جلوه ی زیبایی به کار میبخشد، عمر و ماندگاری چاپ را نیز بالا میبرد و  از آن در مقابل شست و شو و عوامل محیطی محافطت میکند .

این ذره های مخملی با رنگ های بسیار جذاب در بازار موجود میباشند و از لحاظ طیف رنگی، مشکلی وجود نخواهد داشت و میتوان به کمک آن طرح های چند رنگ بی نطری را اجرا نمود.

از این روش برای چاپ تیشرت و لباس های مجلسی بسیار استفاده میشود، چرا که آن لایه ی مخملی ای که روی پارچه مینشیند، بسیار چشم نواز است و هر سلیقه ای را به خود جلب میکند .

 

جهت مشاوره با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۷۱۰۵۷۹۷۹ ۰۹۱۲۳۹۳۱۲۰۲ ۰۹۳۵۹۵۵۹۴۹۹