نسل جدید چاپ پارچه؛ زیر و بم فناوری‌های چاپ جدید

نسل جدید چاپ پارچه
زهره خانی ۲۸ تیر ۱۴۰۲ 0

چاپ پارچه قدمتی طولانی دارد. در حقیقت از زمانی که بشر متوجه شد می‌تواند بر روی پارچه‌ طرح‌هایی بکشد، این صنعت متولد شد. یقینا پیشرفت‌های امروز با نسل‌های اولیه پارچه‌های طراحی‌شده یکسان نیست و این پیشرفت مرهون ورود تکنولوژی‌های جدید به این صنعت است. به شکلی که نسل جدید چاپ پارچه توانسته از به‌روزترین روش‌ها مانند پرینترهای سه بعدی و هوش مصنوعی بهره بگیرد.

این نشان می‌دهد صنعت چاپ پارچه یکی از منعطف‌ترین صنایع دنیا است و جدیدترین روش‌ها می‌توانند در آن کاربرد داشته‌باشند، اما یقینا کیفیت استفاده از این روش‌ها در هر موقعیت و با استفاده از هر نوع دستگاهی دستخوش تغییر می‌شود. خصوصا که تمامی مجموعه‌های چاپی قادر نیستند از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای انجام فرایند چاپ بهره بگیرند.

در این میان مجموعه پایارچاپ یکی از معدود مجموعه‌هایی است که فرایند چاپ پارچه به کمک روش‌های نوین را در بالاترین کیفیت خود انجام می‌دهد. اما این روش‌های نوین دقیقا به چه روش‌هایی اطلاق می‌شود؟ پیشرفت‌های پایدار چه تاثیری بر روی صنعت چاپ پارچه گذاشته‌اند و آیا این تاثیرات کاربردی بوده است یا نه؟ در ادامه با ما همراه شوید تا پاسخ این پرسش‌ها را به شما بدهیم.

چاپ پارچه با استفاده از پیشرفت‌های پایدار

پیشرفت‌های پایدار توانسته‌اند مسیر صنعت چاپ پارچه را به‌طور کلی تغییر و کیفیت آن را افزایش دهند. اما منظور از پیشرفت‌های پایدار چیست؟ پیشرفت‌های پایدار، مجموع کلیه‌ فرآیندهایی است با راه یافتن به زندگی و کار انسان، موجب شکل‌گیری آینده‌ای مطلوب برای جوامع بشری می‌شود.

نسل جدید چاپ پارچه
نسل جدید چاپ پارچه

در شرایطی که پیشرفت‌های پایدار اساس فعالیت‌های انسانی شوند، نیازهای انسان برطرف و استفاده از منابع، بدون رساندن کوچک‌ترین آسیبی به ثبات و یکپارچگی کلیه نظام‌های حیاتی و طبیعی انجام می‌شود. در حقیقت، روش‌هایی که در صنایع مختلف بر اساس پیشرفت‌های پایدار مورد استفاده قرار می‌گیرند، دوستدار بشر و حامی محیط زیست هستند و کمترین آسیب ممکن را متوجه انسان و محیط زیست می‌کنند.

حال شاید برایتان جالب باشد بدانید که تکنولوژی استفاده از پرینترهای سه بعدی در صنعت چاپ پارچه یکی از جلوه‌های پیشرفت‌های پایدار در این عرصه است. چرا که فن‌آوری چاپ پارچه به کمک پرینترهای سه‌ بعدی در وهله اول نیاز به حمل و نقل کالاها و محصولات را در سراسر جهان از بین برده و بر این اساس نه تنها کاهش هزینه‌های کارفرما و مشتری را به همراه دارد، که خطر آسیب به محیط زیست را نیز کاهش می‌دهد.

زیر با استفاده از این تکنولوژی طرح‌ها و محصولات می‌توانند در هر محیطی چاپ و استخراج شوند. همچنین تمامی پرینترهای سه بعدی قادرند از مواد قابل بازیافت در مرحله تولید استفاده کنند و به این ترتیب میزان پسماند محصول در این فرایند را به صفر می‌رسانند.

چاپ پارچه هوشمند با استفاده از الکترونیک مجتمع

لباس‌های هوشمند مدتی است طرفداران خاص خود را پیدا کرده‌اند و با وجود تکنولوژی انجام آن در بسیاری از مرکز، می‌توانند به راحتی این لباس‌ها را استفاده کرد. از طرفی دیگر، طراحان نیز برای طراحی، تولید و ارائه لباس‌هایی زیبا و خاص ترجیح می‌دهند پارچه‌های هوشمند را تولید کنند.

چرا که لباس‌های هوشمند و پارچه‌های چاپ‌ شده با این تکنولوژی علاوه بر زیبایی که دارند، شرایط محیط زیستی را نیز دست‌خوش تغییرات منفی نمی‌کنند.در طراحی این لباس‌های هوشمند هم عموما از پارچه‌هایی با مواد الکتروکرومیک، فتوکرومیک، ترموکرومیک و سولواتوکرومیک استفاده می‌شود. این پارچه‌ها نزدیک به ۵ دهه است که در صنعت منسوجات و چاپ پارچه وجود دارند.

این مفهوم برای نخستین بار در سال ۱۹۸۹ در صنعت پارچه ژاپن  برای نام نهادن بر یک پارچه ابریشمی به کار گرفته شد. این فناوری به کمک نیروهای متخصص روز به روز پیشرفته‌تر شد تا جایی که امروزه نه‌تنها این فرایند صرف تولید پارچه برای مصارف شخصی، که صرف تولیداتی در عرصه پزشکی و نظامی نیز می‌شود.

خصوصا که در بسیاری از این بخش‌ها استفاده از منسوجات هوشمند آن قدر کاربردی و مقرون‌به‌صرفه است که صاحبان صنایع ترجیح می‌دهند تنها از این پارچه‌ها برای پیش‌برد اهداف خود استفاده کنند. اما ویژگی منسوجات الکترونیکی چیست؟ پارچه‌های الکترونیکی قادرند منسوجات‌‌ و الیاف سنتی را با الکترونیک ترکیب کنند علاوه بر این، پارچه‌های الکترونیکی در صورت انجام درست فرایند تولید قادرند داده‌هایی از قبیل نتایج حسگرهای نور، گرما، حرکت و… را انتقال دهند.

 • این پارچه‌ها در بخش‌ها و صنایع گوناگونی کاربرد دارند. از عمده کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:  پیراهن‌ها و بالاپوش‌هایی که به هنگام ورزش و انجام فعالیت‌های سنگین می‌توانند ضربان قلب ورزشکار را اندازه‌گیری و داده‌های آن را با اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌ها هوشمند جفت کنند.
 • لباس‌هایی که قادرند نکات مهم و اصلاحی مربوط به فرم بدن ورزشکار را بر اساس سرعت و میزان فشاری که بر او وجود دارد، ارائه دهند.
 • دستگاه‌های پزشکی پوشیدنی بسیار سبک و کوچک که توانایی اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون و دیگر معیارهای مهم سلامتی را دارند و آن را جهت تشخیص هر چه بهتر و دقیق‌تر کادر درمان روی مانیتور ارسال می‌کنند.
 • لباس‌ها و لوازم جانبی که می‌توانند بر اساس شرایط محیطی و دمایی تغییر رنگ دهند.
 • لباس‌هایی که می‌توان در قسمت داخلی آن‌ها برای فصول سرد سال یک عنصر یا سیستم گرمایشی کار گذاشت.

بیشتر بخوانید: کاربرد چاپ پارچه

چاپ پارچه هوشمند با استفاده از الکترونیک مجتمع
چاپ پارچه هوشمند با استفاده از الکترونیک مجتمع

استفاده از هوش مصنوعی در چاپ پارچه

هوش مصنوعی در تمام ابعاد زندگی انسان وارد شده است، به شکلی که بسیاری از کارها بدون دخالت آن پیش نمی‌رود و با حضور آن کیفیت بالاتری دارد. صنعت چاپ پارچه نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این حوزه دو نوع از هوش مصنوعی شامل حافظه محدود و ماشین‌های واکنشی وارد شده‌ و هر یک کارایی مخصوص به خود را دارند.

برای مثال بسیاری از  چاپگرهای هوشمند توسط سنسورهای مخصوصی که بر روی آن‌ها نصب شده، توانایی انجام کارهای چاپی به شکل خودکار و بسیار سریع را دارند. مثلا بعضی از این چاپگرها به واسطه سنسورهای بسیار حرفه‌ای که رویشان نصب شده.

قادرند کیفیت کارها و طرح‌های چاپ‌شده را به شکل دقیق و اصولی اندازه‌گیری نمایند و اگر خروجی کارها کیفیت لازم و خوبی نداشته‌باشد، مجددا آن‌ها را به چرخه چاپ انتقال دهند. این در حالی است در منطقا پرینترهای معمولی توانایی برای کنترل کیفیت کارهای چاپ‌شده به شکل اتوماتیک را ندارند و باید از نیروی انسانی برای انجام این کار استفاده شود.

بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند هزینه‌های جاری کارفرما برای استخدام نیروی انسانی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. همچنین پرینترهایی که بر اساس هوش مصنوعی کار می‌کنند، می‌توانند سطح تولیدات چاپی موردنیاز کسب و کارهای مختلف را به‌طور ملموسی افزایش داده و سرعت کار را تا حد زیادی بالا ببرند. از ویژگی‌ها و مزایای مهم استفاده از هوش مصنوعی در نسل جدید چاپ پارچه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در نسل جدید چاپ پارچه فرایند چاپ به شکل اتوماتیک انجام شده و همین مسئله موجب افزایش سرعت چاپ می‌شود.
 • محصولات چاپی کیفیت بسیار بالاتری دارند، چرا که سیستم‌های مخصوص کنترل کیفیت در این دستگاه‌ها وظیفه خود را در بالاترین سطح ممکن انجام می‌دهند.
 • میزان تولید محصولات چاپی افزایش پیدا می‌کند، زیرا دخالت نیروی انسانی به حداقل می‌رسد.
 • پرتی، تلفات و ضایعات چاپی با وجود دقت بسیار بالای این سیستم‌ها به حداقل می‌رسد. 
 • با کاهش تلفات و کمتر شدن نیروهای انسانی، هزینه پرداختی توسط کارفرما نیز کاهش پیدا می‌کند.
 • در این فرایند طراحی برای گرافیست‌ها بسیار آسان‌تر شده و اشکال کمتری متوجه کار آن‌ها می‌شود. چرا که نرم‌افزارهای کاربردی این سیستم‌ها بر اساس نیاز کاربران و داده‌هایی که برایشان توصیف می‌شود، طرح‌هایی را پیشنهاد می‌دهند که سرعت کار طراح را بالاتر برده و در زمینه ایده‌پردازی به آن‌ها کمک می‌کند. 
 • چاپخانه‌هایی که می‌توانند از نرم‌افزارهای هوشمند استفاده کنند، درآمد بالاتری کسب می‌کنند چرا که هم هزینه‌های اولیه‌ آن‌ها پایین‌تر می‌آید و هم کیفیت و سرعت کارشان افزایش پیدا می‌کند.
استفاده از هوش مصنوعی در چاپ پارچه
استفاده از هوش مصنوعی در چاپ پارچه

چاپ پارچه با استفاده از روش‌های انعطاف‌پذیر

تا به این جا سه روش از مهم‌ترین روش‌های انعطاف‌پذیر چاپ پارچه را معرفی کردیم. صنعت چاپ پارچه با پیشرفت‌های روزافزونش توانسته از آن خشکی و سختی روزهای ابتدایی خارج شود و انعطاف‌پذیرترین روش‌ها را برای انجام تولیدات خود بپذیرد.

استفاده از هوش مصنوعی، استفاده از پارچه‌های هوشمند، کمک گرفتن از پرینترهای سه بعدی، استفاده از روش‌های بدون نیاز به مصرف آب، استفاده از روش‌های دوستدار محیط زیست، به کارگیری دستگاه‌های پرس که در دماها و ابعاد مختلفی کار می‌کنند،

استفاده از روش‌ها سنتی و… تنها بخشی از این روش‌های انعطاف‌پذیر جهت چاپ پارچه است. این مسئله که کدام روش مورد استفاده قرار گیرد، به کارفرما، بودجه و انتظاری که از فرایند چاپ دارد باز می‌گردد.

هر چند امروزه صاحبان صنایع ترجیح می‌دهند از روش‌هایی که بر اساس توسعه پایدار پیش می‌رود استفاده کنند تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها، کیفیت بالاتری را دریافت و کمترین آسیب ممکن را به محیط زیست وارد کنند. در این بین هم مجموعه‌هایی مانند پایارچاپ که قادرند از منعطف‌ترین روش‌های چاپ خروجی بگیرند، موفق‌تر هستند و استقبال بیشتری از آن‌ها می‌شود.

چاپ پارچه با استفاده از روش‌های انعطاف‌پذیر
چاپ پارچه با استفاده از روش‌های انعطاف‌پذیر

مواد نوین در چاپ پارچه و کاربردهای آن

در نسل جدید چاپ پارچه روش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لازمه‌اش مواد نوین‌تری نیست. در حقیقت پرینترهای سنتی تنها با جوهرهای مخصوص می‌توانستند فرایند چاپ پارچه را انجام دهند، اما امروزه برای استفاده از هر روش چاپ جدیدی باید از مواد خاصی کمک گرفته شود.

پرینترهای سه بعدی نیاز به تکنولوژی مخصوص به خود را دارند، روش‌هایی که در آن‌ها بدون کمک گرفتن از آب خروجی گرفته می‌شود، نیاز به تجهیزات و کاغذهای مخصوص به خود را دارند، چاپ پارچه‌های هوشمند با استفاده از هر متریالی ممکن نیست و برای بهره‌ بردن از هوش مصنوعی باید تکنولوژی و نرم‌افزارهای مخصوصی به کار گرفته شوند. همه این موارد نشان می‌دهد که نسل جدید چاپ پارچه ابزار مخصوص به خود را می‌طلبد و بدون کمک این ابزار نمی‌توان مراحل کار را پیش برد.

بیشتر بخوانید: چاپ پارچه مدرن؛

مواد نوین در چاپ پارچه و کاربردهای آن
مواد نوین در چاپ پارچه و کاربردهای آن

کلام پایانی

نسل جدید چاپ پارچه حاصل پیشرفت‌های پایداری است که در این صنعت شکل گرفته است و با وجود کاربردی بودن این صنعت، منطقی است که پیشرفت‌های جدید جای خود را در آن باز کنند. توصیه می‌کنیم اگر قصد استفاده از نوین‌ترین مواد و روش‌های چاپ پارچه را دارید، حتما از یک مجموعه معتبر مانند پایارچاپ کمک بگیرید، زیرا لازمه بالا بردن کیفیت خروجی کار، استفاده از تجهیزات روز دنیا و متخصص‌ترین نیروها در این حوزه است و یقینا نمی‌توان هر دوی این موارد را در هر مجموعه‌ای پیدا کرد.

سوالات متداول

استفاده از هوش مصنوعی در چاپ پارچه چگونه است؟

هوش مصنوعی می‌تواند هزینه‌های جاری کارفرما برای استخدام نیروی انسانی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. همچنین پرینترهایی که بر اساس هوش مصنوعی کار می‌کنند، می‌توانند سطح تولیدات چاپی موردنیاز کسب و کارهای مختلف را به‌طور ملموسی افزایش داده و سرعت کار را تا حد زیادی بالا ببرند.

چاپ پارچه با استفاده از روش‌های انعطاف‌پذیر چیست؟

استفاده از هوش مصنوعی، استفاده از پارچه‌های هوشمند، کمک گرفتن از پرینترهای سه بعدی، استفاده از روش‌های بدون نیاز به مصرف آب، استفاده از روش‌های دوستدار محیط زیست، به کارگیری دستگاه‌های پرس که در دماها و ابعاد مختلفی کار می‌کنند، استفاده از روش‌ها سنتی و… تنها بخشی از این روش‌های انعطاف‌پذیر جهت چاپ پارچه است.

منابع: + + + +

دیدگاه کاربران