چاپ پارچه مدرن؛ آشنایی با انواع روش‌ها و تکنولوژی‌ها

چاپ پارچه مدرن
تیم تحریریه پایار چاپ ۰۷ دی ۱۴۰۱ 0

چاپ پارچه روشی است که توسط آن پارچه‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون چاپ می‌شوند. این هنر بسیار قدیمی است و از 5000 سال قبل از میلاد تاکنون برای ما به‌یادگار مانده است. روش‌های چاپ قالبی و شابلونی از شیوه‌های بسیار قدیمی شمرده می‌شوند. روش چاپ غلتکی در قرن هجدهم ابداع شد و این صنعت را متحول کرد. بعد از گذشت چند قرن، خوشبختانه شاهد نسل جدیدی از چاپگر‌های پارچه هستیم که در مقایسه با نمونه‌های سنتی خود، تغییر چشم‌گیر و قابل‌ملاحظه‌ای کرده‌اند. در ضمن کیفیت محصولاتی که ارائه می‌دهند نیز با نمونه‌های قدیمی، اصلاً قابل‌مقایسه نیست. چاپ پارچه مدرن، دستاورد این تکنولوژی شگفت‌انگیز است. در ادامه مطلب با این شیوه چاپ آشنا می‌شوید و محصولات متنوع آن ‌را می‌شناسید.

چاپ پارچه و تیشرت مدرن چگونه انجام می‌شود؟

اگر می‌خواهید تیشرت‌هایی را برای جشن عروسی یا سایر مراسم‌های خانوادگی سفارش دهید، باید علاوه بر اینکه نوع پارچه‌اش را انتخاب می‌کنید، شیوه چاپ آن‌ را نیز برگزینید.

چاپ پارچه روشی است که توسط آن پارچه‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون چاپ می‌شوند.
چاپ پارچه روشی است که توسط آن پارچه‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون چاپ می‌شوند.

هر تکنیک چاپی، سبک مخصوص خودش را دارد و محصولات متنوعی را در کیفیت‌های متفاوت ارائه می‌دهد. با وجود تنوعی که در چاپ پارچه و تیشرت وجود دارد، چگونه می‌دانید کدام‌یک را انتخاب کنید؟

بدون شک پر‌طرفدار‌ترین تکنیک‌های چاپ پارچه، تیشرت و لباس، چاپ سابلیمیشن، چاپ DTG، چاپ Vinyl، چاپHeat press printing ،چاپ سابلیمیشن، چاپ Heat Transfer است. در ادامه چگونگی کار این تکنیک‌ها را می‌دانید و با جزئیات آن‌ها آشنا می‌شوید.

انواع چاپ روی پارچه و تیشرت چیست؟

با استفاده از تکنیک‌های مختلف مانند سابلیمیشن و وینیل می‌توانید روی پارچه یا تیشرت مورد نظرتان فرایند چاپ را انجام دهید. هر روشی نیاز به ‌لوازم و تجهیزات تخصصی دارد. هر کدام از این تکنولوژی‌ها، با توجه به‌ پیچیدگی‌هایی که دارند، هزینه‌های مختلفی را در بر می‌گیرند و ممکن است بعضی از آن‌ها به‌ هزینه‌های راه‌اندازی بالایی نیاز داشته ‌باشند.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، این است که برخی از دستگاه‌ها روی انواع خاصی از پارچه‌ها بهتر عمل می‌کنند و روی برخی دیگر، نتیجه خوبی از خود نشان نمی‌دهند.

با توجه به ‌سرمایه اولیه‌ای که دارید، می‌توانید یکی از روش‌های چاپ را انتخاب کنید. در ادامه این بخش با روش‌های چاپ پارچه مدرن و چاپ تیشرت آشنا می‌شوید و در انتها خواهید آموخت که کدام روش‌ها ماندگاری بهتری دارند و مقرون به‌صرفه‌تر هستند.

چاپ پارچه مدرن دیجیتال Digital

چاپ دیجیتال، نقش بسیار مهمی را در فرایند چاپ پارچه مدرن ایفا می‌کند و محصولات چشم‌نوازی را ارائه می‌دهد. این تکنیک طرفداران زیادی را به ‌سمت خود جلب کرده است.

در این فناوری جوهر دستگاه، به‌صورت مستقیم یا غیر‌مستقیم به‌پارچه نفوذ کرده و طرح و رنگ مورد نظرتان را روی آن ثبت می‌کند. در این روش به‌ یک کامپیوتر و یک چاپگر دیجیتال پارچه نیاز دارید تا توسط برنامه‌های گرافیکی نصب شده روی آن، طرح‌های خود را ایجاد کنید.

چاپ دیجیتال، نقش بسیار مهمی را در فرایند چاپ پارچه مدرن ایفا می‌کند.

چاپ پارچه مدرن DTG

DTG مخفف چاپ مستقیم به‌ لباس است و در برخی موارد با نام DTF نیز نامیده شود. در این روش یک چاپگر مخصوص، جوهر را به‌صورت مستقیم روی پارچه یا تیشرت اعمال می‌کند. این روش به‌شما اجازه می‌دهد هر طرحی را با هر میزان پیچیدگی با تعداد رنگ بالا روی پارچه ایجاد کنید.

حتی می‌توانید از عکس‌های خودتان نیز در چاپ استفاده کنید. برای کار با این دستگاه به‌کمی طراحی گرافیکی نیاز دارید تا پس از آن کارها را سرعت بدهید و بدون نیاز به‌هیچ تنظیمات پیچیده و گیج‌کننده‌ای فرایند چاپ پارچه مدرن را انجام دهید.

DTG مخفف چاپ مستقیم به‌ لباس است و در برخی موارد با نام DTF نیز نامیده شود
DTG مخفف چاپ مستقیم به‌ لباس است و در برخی موارد با نام DTF نیز نامیده شود.

چاپ پلاستیزول Indirect Screen Printing/Plastisol

این روز‌ها چاپ پلاستیزول یا چاپ غیر مستقیم، محبوبیت فزاینده‌ای بین طراحان پارچه و تیشرت پیدا کرده است. این تکنیک از برخی روش‌های چاپ صفحه‌ای کمک می‌گیرد و جوهرهای پلاستیزول را روی کار ثبت می‌کند. در این روش، هنرمند جوهر را به‌جای اینکه مستقیماً روی پارچه قرار دهد، روی ورقه انتقال پلاستیزول اعمال می‌کند.

پس از مراحل اولیه، ورق انتقال حرارت، روی تیشرت فشرده‌سازی می‌شود و طرحی برجسته، بادوام و زیبایی را روی آن ثبت می‌کند.

اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای بابت خرید تجهیزات این فناوری پرداخت کنید، می‌توانید فقط طرح‌های خود را روی صفحات پلاستیزول ایجاد کنید و سپس آن‌ها را برای کارگاه‌هایی که کار گرما‌دهی و فشار را انجام می‌دهند، بفرستید تا در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی شود.

این روز‌ها چاپ پلاستیزول یا چاپ غیر مستقیم، محبوبیت فزاینده‌ای بین طراحان پارچه و تیشرت پیدا کرده است.
این روز‌ها چاپ پلاستیزول یا چاپ غیر مستقیم، محبوبیت فزاینده‌ای بین طراحان پارچه و تیشرت پیدا کرده است.

چاپ پارچه مدرن وینیل Vinyl

وینیل انتقال حرارتی نیز یکی از شیوه‌های محبوب و پر‌طرفدار در حوزه چاپ پارچه مدرن شناخته می‌شود. با استفاده از این روش می‌توانید طرح‌های زیبایی را روی پارچه، پیراهن یا تیشرت ثبت کنید. وینیل HTV نوع خاصی از وینیل است که یک طرف آن حاوی طرح‌های تزئینی است و طرف دیگر آن با چسب حساس به ‌گرما پوشانده می‌شود.

برای شروع کار می‌توانید با روش‌های صنعتی، طرح‌های خود را روی وینیل برش دهید و از گرما برای چسباندن آن روی پارچه استفاده کنید. روش مذکور، به‌شما این امکان را می‌دهد کار را انعطاف‌پذیر کنید و در تیراژ‌های مختلف، محصولاتتان را عرضه کنید.

وینیل انتقال حرارتی نیز یکی از شیوه‌های محبوب و پر‌طرفدار در حوزه چاپ پارچه مدرن شناخته می‌شود.
وینیل انتقال حرارتی نیز یکی از شیوه‌های محبوب و پر‌طرفدار در حوزه چاپ پارچه مدرن شناخته می‌شود.

چاپ حرارتی پرس Heat Press Printing

این روش نیز در چاپ پارچه مدرن کاربرد گسترده‌ای دارد. هر فردی با هر سطح توانایی قادر است تا با این روش فرایند چاپ را انجام دهد، زیرا Heat Press Printing هیچ گونه پیچیدگی ندارد و تمام کار‌ها به ‌سادگی انجام می‌شود.

با این روش، تیشرت‌ها و پارچه‌های با کیفیتی را می‌توانید چاپ کنید. چنانچه قصد دارید از این تکنیک در محصولات خود استفاده کنید، باید با مراحل آن نیز آشنا باشید.

در چاپ حرارتی باید از یک چاپگر جوهر افشان یا لیزری استفاده ‌کنید. درضمن، به‌سادگی می‌توانید عکس‌ها و طرح‌های خود را با برنامه‌های گرافیکی طراحی کنید و سپس کاغذ و تیشرت را با یک‌دیگر در زیر اتو یا پرس حرارتی قرار دهید تا طرح مورد نظرتان روی محصول بچسبد.

چاپ سابلیمیشن Sublimation

اگر پارچه یا تیشرت پلیمری دارید و به‌ دنبال راهی هستید تا فرایند چاپ را روی آن انجام دهید، چاپ سابلیمیشن مناسب‌ترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. با این حال در خصوص پارچه‌های کاملاً طبیعی، عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد.

در این روش فرایند تصعید رخ می‌دهد و رنگ و طرحی که روی کاغذ سابلیمیشن وجود دارد را تحت دما و فشار زیاد روی پارچه منتقل می‌کند. با این روش می‌توانید بدون هیچ محدودیتی، روی تیشرت نیز طرح‌های زیبایی را چاپ کنید.

با این تکنیک، همچنین قادر خواهید بود تا طرح‌های نرم و دائمی را روی الیاف مصنوعی ایجاد کنید و از بابت شستشو و ترک خوردگی رنگ آن نیز آسوده خاطر باشید، زیرا با فرایند منحصربه‌فردی که طی کرده است، دوام و ماندگاری بالایی را به‌ محصولات شما می‌دهد.

چاپ جوهر‌افشان یا Heat Transfer

چاپ انتقال حرارت یا همان جوهر افشان را می‌توانید با روش‌های مختلفی انجام دهید. در این تکنیک دستتان باز است تا طرح خود را با جزئیات فراوان روی وینیل چاپ کنید و سپس از یک پرس حرارتی برای مهر و موم کردن وینیل روی پیراهن استفاده کنید.

با استفاده از این روش، دیگر نیازی به‌چاپگرهای گران‌قیمت یا لوازم خاص ندارید و با سرمایه کمی نیز می‌توانید آن ‌را راه‌اندازی کنید.

برای شروع کار، طرح خودتان را توسط یک چاپگر معمولی روی وینیل چاپ کنید و سپس با یک پرس کوچک یا یک اتو سنگین آن‌ را روی پارچه یا تیشرت منتقل کنید. شاید در تیراژهای بالا نتوانید از این تکنیک استفاده کنید، ولی برای کار در خانه و تعداد محدودی تیشرت مناسب است.

چه پارچه‌هایی مناسب چاپ هستند؟

تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه نوع پارچه‌ای برای چاپ مناسب است، شاید کار سختی به‌نظر برسد. ولی چنانچه به‌پارچه‌ها و الیاف سازنده آن‌ها آشنایی داشته ‌باشید، می‌توانید به‌سادگی انتخاب کنید. در ادامه این بخش با انواع مختلف از پارچه‌ها آشنا می‌شوید که در چاپ پارچه مدرن کاربرد دارند.

در چاپ حرارتی باید از یک چاپگر جوهر افشان یا لیزری استفاده ‌کنید.
در چاپ حرارتی باید از یک چاپگر جوهر افشان یا لیزری استفاده ‌کنید.

پارچه پنبه‌ای

پنبه ‌به‌عنوان الیافی طبیعی شناخته می‌شود که از آن در صنعت نساجی و تولید پارچه به‌وفور استفاده می‌کنند. پنبه ‌یک ماده نرم و کرکی است و همه آن‌را با نرمی و دوام بالای آن می‌شناسند. این پارچه محبوب، در تهیه لباس‌های مختلف، تیشرت‌ها و ملحفه‌های تخت به‌کار می‌رود و به‌خوبی فرایند چاپ را پشت سر می‌گذارد. این نوع پارچه به‌احتمال خیلی زیاد، یکی از گزینه‌های انتخابی شماست.

پارچه کرپ

پارچه کرپ را معمولاً از ابریشم طبیعی، مصنوعی یا از پشم می‌سازند. این پارچه ظاهر چروکیده و ناهموار دارد. کرپ معمولاً وزن سبک تا متوسط دارد و در ساخت کت، شلوار، بلوز و پرده و سایر وسایل تزئینی خانه به‌کار می‌رود و گزینه مناسبی برای چاپ پارچه مدرن است. با استفاده از روش سابلیمیشن، می‌توانید طرح‌های خوبی را روی آن ایجاد کنید.

پارچه ژرژت

ژرژت نوعی پارچه کرپ است که معمولاً از ابریشم خالص تهیه می‌شود، اما می‌توان از الیاف مصنوعی مانند ویسکوز، پلی‌استر یا ابریشم مصنوعی نیز تهیه کرد. کرپ ژرژت با استفاده از نخ‌های محکم تابیده شده بافته می‌شود که جلوه چروک خفیفی روی سطح پارچه ایجاد می‌کند. پارچه‌های ژرژت گاهی با رنگ‌های یک‌دست به‌فروش می‌رسند، ولی گزینه مناسبی برای چاپ‌های با جزئیات پیچیده نیز هستند. روی این پارچه، به‌راحتی می‌توانید طرح‌های ساده تا پیچیده و مدرن را چاپ کنید.

پارچه کتان

کتان پارچه‌ای بسیار قوی و سبک وزن است که از گیاه کتان تهیه می‌شود. کتان به‌عنوان یک ماده معمولی در ساخت حوله، رومیزی و ملحفه‌ها به‌کار می‌رود. این پارچه فوق‌العاده جذاب و قابل تنفس است که آن‌ را برای لباس‌های تابستانی ایده‌آل می‌کند.

در چاپ پارچه مدرن نیز می‌توانید از این نوع پارچه استفاده کنید و هر گونه طرح ساده تا پیچیده‌ای را روی آن چاپ کنید، مطمئناً از نتیجه کار راضی می‌شوید.

پلی‌استر

پلی‌استر یک الیاف مصنوعی است که از مواد پتروشیمی ساخته می‌شود. همه پلی‌استر را با مقاومت و دوام بالایی که دارد می‌شناسند. از پلی‌استر در ترکیب سایر پارچه‌ها نیز استفاده می‌کنند. با پلی‌استر می‌توانید چاپ پارچه مدرن انجام بدهید و محصولات باکیفیت و زیبایی را روانه بازار کنید.

پارچه ابریشمی

پارچه ابریشم از الیاف طبیعی تولید می‌شود و همه آن‌ را با درخشش و نرمی که دارد، میشناسند. این پارچه فوق‌العاده بادوام است و استحکام کافی دارد.

در صنعت چاپ پارچه مدرن از این نوع متریال به‌وفور استفاده می‌کنند. غیر از بخش پوشاک، از این پارچه می‌توانید برای تهیه وسایل تزئینی نیز استفاده کنید، مثلاً تابلوهای ابریشمی که روی آن‌ها تصاویر و نقوش مختلف چاپ می‌شود.

اسپندکس

اسپندکس که به‌نام لاکرا یا الاستین نیز شناخته می‌شود، یک الیاف مصنوعی است که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد. اسپندکس با انواع مختلفی از الیاف ترکیب می‌شود تا به‌آن‌ها خاصیت کشسانی بدهد.

از شلوار جین گرفته تا تهیه جوراب، از اسپندکس استفاده می‌کنند. این پارچه، کاربرد فراوانی در فرایند چاپ پارچه مدرن دارد. روی محصولات این پارچه، به‌سادگی می‌توانید تصاویر و طرح‌های خودتان را چاپ کنید.

چاپ شال و روسری مدرن

اگر قصد دارید تا وارد بخش چاپ شال و روسری شوید، باید بدانید این محصولات، بیشتر توسط چاپ دیجیتال تولید می‌شوند. این تکنیک از چاپ این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا طیف وسیعی از رنگ‌ها را با وضوح بالایی چاپ کنید. برای تولید این محصولات پرطرفدار، باید یکسری نکات را رعایت کنید که در ادامه با هریک از آن‌ها آشنا می‌شوید.

انتخاب پارچه مناسب

پارچه‌هایی که وزن سبک‌تری دارند، برای روسری بهترین گزینه محسوب می‌شوند، زیرا اجازه می‌دهند جوهر، بیشتر در الیاف نفوذ کند. در نتیجه طراحی شما با وضوح بیشتری به‌چشم می‌آید. ژرژت روشن یا کرپ، انتخاب‌های مناسبی برای این محصول به‌شمار می‌روند. مخلوط ابریشم و پنبه ‌در وزن‌های سبک نیز نتایج خوبی را نشان می‌دهند.

اندازه‌های روسری

شما می‌توانید با توجه به‌نیازتان، در محدوده طول و عرض مجاز، فرایند چاپ را انجام دهید. فراموش نکنید 2 سانتی‌متر به‌اندازه نهایی شال و روسری اضافه کنید تا لبه‌هایی برای آن در نظر گرفته شده.

روش‌هایی مانند چاپ دیجیتال، سابلیمیشن، پلاستیزول و DTG به‌عنوان محبوب‌ترین تکنیک‌ها در چاپ پارچه مدرن محسوب می‌شوند. پارچه‌های تزئینی، تیشرت‌ها، روسری، شال و انواع لباس‌ها را می‌توان توسط این فناوری‌ها چاپ کرد. در هنگام چاپ، انتخاب نوع پارچه بسیار حائز اهمیت است.

منبع +++++

کدام فناوری چاپ برای تیشرت‌های پلی‌استر مناسب‌تر است؟

روی تیشرت‌های پلی‌استر می‌توانید از چاپ سابلیمیشن استفاده کنید. این نوع چاپ، محصول با کیفیتی را تولید می‌کند.

کدام پارچه برای چاپ مدرن مناسب‌تر است؟

برای ایجاد طرح‌های مدرن، می‌توانید از پارچه‌های پلی‌استر، پنبه‌ای، کتان و سایر موارد استفاده کنید. تنها چیزی که مهم شمرده می‌شود، موضوع دستگاه‌های چاپی است که قابلیت‌های گوناگونی در چاپ دارند و پارچه‌های مختلفی را پوشش می‌دهند.

نکات ضروری در هنگام چاپ شال و روسری چیست؟

توجه در انتخاب نوع پارچه و شیوه چاپ کردن آن، از نکات مهم و ضروری محسوب می‌شود که نیاز به‌دقت دارد.

دیدگاه کاربران