چاپ سابلیمیشن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاپ سابلیمیشن چیست و چه کاربردهایی دارد؟
تیم تحریریه پایار چاپ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ 0

تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که تصاویر روی تیشرت‌ها یا ماگ‌های شخصی‌سازی شده که برای هدیه دادن سفارش می‌دهید، چطور چاپ شده‌اند؟ فکر می‌کنید از چه نوع دستگاهی برای چاپ تصاویر روی لباس‌ها، ماگ‌ها یا حتی اجسام دیگر مانند کاشی و پارچه استفاده می‌کنند؟ جواب شما این است: چاپ سابلیمیشن. در این مقاله قرار است درباره چاپ سالیمیشن بدانیم. می‌خواهیم بدانیم چاپ سابلیمیشن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاپ سابلیمیشن چیست؟

این روش چاپ، روشی پرطرفدار برای چاپ روی اجسام مختلف است. در چاپ سابلیمیشن، با استفاده از فشار و حرارتی بین 350 تا 400 درجه، یک طرح را از کاغذ سابلیمیشن به یک تکه پارچه یا جسم مدنظر منتقل می‎کنند. در واقع چاپگرهای سابلیمیشن از روش تصعید برای چاپ کردن تصویرها استفاده می‌کنند. به لطف این دسته از چاپگرهاست که شما می‌توانید یک هدیه خاص و شخصی‌سازی شده برای دوست‌تان سفارش دهید! چاپ با سابلیمیشن، کیفیت مرغوبی دارد. برای همین است که اخیرا، طرفدارهایی زیادی را جذب خودش کرده است.

چاپ سابلیمیشن چیست؟
چاپ سابلیمیشن چیست؟

سابلیمیشن چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که گفتیم، از این روش برای چاپ کردن روی اجسام استفاده می‌شود. پرینت‌ها به محض خروج از چاپگر، آماده استفاده‌ هستند. زیرا وسایل چاپ‌شده، سریع خشک می شوند. این چاپگرها تعمیر و نگهداری آسانی دارند و از حداقل قطعات متحرک استفاده می‌کنند. به‌همین دلیل است که در صنایع مختلف از این چاپگرهای استفاده می‌کنند. سه صنعتی که به طور گسترده از این روش چاپ در آن استفاده می‌شود را معرفی می‌کنیم:

صنعت نساجی

زمانی که می‌گوییم تی‌شرت‌های شخصی‌سازی شده با استفاده از این چاپگرها تولید می‌شوند، پس حتما در صنایع نساجی هم از این چاپگرها استفاده می‌کنند. چاپ پارچه‌های مصنوعی مانند پلی‌استر با فرآیند تصعید رنگ صورت می‌گیرد. این تکنیک در تولید تی‌شرت، پرچم و بنر نیز مفید است. یکی از مزیت‌های استفاده از روش سابلیمیشن، این است که رنگ‌ها در چاپ، به‌دلیل اتصال رنگ به الیاف مصنوعی، بسیار درخشانند.

صنایع ورزشی

چاپ سابلیمیشن برای طرح‌دار کردن پارچه لباس ورزشکاران هم بسیار مفید است. حتما می‎دانید که لباس ورزشکاران، باید روزنه‌هایی جهت تهویه هوا و رساندن اکسیژن به پوست بدن داشته‌باشند. چاپ کردن طرح با استفاده از این روش تاثیری روی روزنه‌ها و منافذ پارچه ندارد.

یعنی، مهم نیست چه طرحی را برای چاپ انتخاب می‎کنید، بعد از انجام فرآیند چاپ، منافذ پارچه بسته نمی‌شوند. به‌همین علت است که این نوع چاپ، برای طرح‌دار کردن لباس ورزشکاران هم مناسب است. برای حک کردن لوگو و آرم تیم‌های مختلف ورزشی روی وسایل متنوع هم می‌توان از این روش چاپ استفاده کرد.

پس اگر دفعه بعدی می‌خواهید لباس تیمی یک شکل با آرم تیم ورزشی مورد علاقه‌تان را داشته‌باشید، یا می‌خواهید همه توپ‌های بازی، آرم باشگاه شما را داشته‌باشند، می‌توانید از این نوع چاپ کمک بگیرید.

سابلیمیشن چه کاربردهایی دارد؟
سابلیمیشن چه کاربردهایی دارد؟

دکوری‌ها

بسیاری از آثار تزئینی، ضد شستشو و تصاویر ضد خش را می‌توان با فناوری فعلی به دست آورد. انواع محصولات مانند خودکار، کیف، لیوان قهوه با سابلیمیشن رنگ و با هزینه کمتر چاپ می‌شوند. این روش چاپ، سازگار با محیط‌زیست و ایمن است. جالب است که بدانید هیچ‌گونه زباله‌ای در این فرآیند تولید نمی‌شود.

صنایع غذایی

برای خالص‌سازی ترکیبات فرار، روش خالص‌سازی مورد استفاده شیمیدانان، تصعید است. یکی از کاربردهای مهم سابلیمیشن در صنایع غذایی منجمد است که به آن انجماد خشک می‌گویند. این تصعید از فاز جامد به فاز گاز آب منجمد در ماده، زمانی صورت می گیرد که فشار اطراف را کاهش دهیم. هنگام حذف آب در این روش، گرما درگیر نیست. از این‌رو، با تبخیر متفاوت است.

از آنجایی که از دماهای بسیار پایین استفاده می‌شود، محصولی با کیفیت بالا به دست می‌آید. ساختار محصول نیز حفظ شده و پس از آبرسانی مجدد، کیفیت عالی خواهد بود. هنگامی که محصول غذایی، نیاز به نگهداری طولانی‌مدت داشته‌باشد، این تکنیک استفاده می‌شود. مانند زمانی که فضانوردان به فضا می‌روند. سازمان‌های فضایی مانند NASA، ISRO با استفاده از این تکنیک غذای باکیفیتی آماده می‌کنند.

طراحی داخلی

طرح کاشی یا سرامیکی که دوست دارید را پیدا نمی‌کنید؟ هیچ جای نگرانی نیست! به راحتی می‌توانید با چاپ سابلیمیشن، هر طرحی که دوست دارید را روی کاشی‌ها و سرامیک‌های خانه‌تان پیاده کنید. طراحان داخلی یا معمارها، از این روش در صنعت طراحی داخلی، برای شخصی‌سازی محیط استفاده می‌کنند.

صنعت بازی

از این نوع چاپ می‌توان در صنعت بازی هم استفاده کرد. برای درست کردن پازل‌هایی با طراحی خاص، از این نوع چاپ استفاده می‌شود. به خصوص اگر قرار باشد پازل‌ها، طرحی شخصی داشته‌باشند.

نحوه کار چاپ سابلیمیشن چیست؟

پس از انتخاب طرح، باید از چاپگر سابلیمیشن، برای چاپ آن روی کاغذ مخصوص استفاده کنید. سپس با استفاده از پرس حرارتی، با اعمال فشار و قرار دادن آن در فر، طرح روی جسم مد نظرتان چاپ می‌شود.

باید از کاغذ ترانسفر استفاده کنید تا طرح روی پارچه منتقل شود. با کنار هم قرار دادن جوهر و پارچه، جوهر جاسازی می‌شود. به‌همین خاطر است که در این نوع چاپ، طرح چاپ شده، دیرتر از بین می‌رود و پاک می‌شود. گرمای پرس یا فر، منافذ پارچه را باز می‌کند.

در حالی که فشاری که به پارچه وارد می‌شود، جوهر را خنک می‌کند و آن را به شکل جامد تبدیل می‌کند. سپس می‌توان پرس را رها کرد و کاغذ را به آرامی از روی پیراهن، لیوان یا هر شیئی جدا کرد که استفاده کرده‌اید.

چاپگر سابلیمیشن چگونه کار می‌کند؟

چاپگر سابلیمیشن، درواقع شبیه آنچه که در بالا توضیح دادیم، کار می‌کند. برای کار با چاپگر سابلیمیشن، به چاپگر تصعید رنگ، جوهر تصعید و کاغذ انتقال حرارت نیاز دارید. ابتدا باید طرح مدنظرتان را انتخاب کنید و با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، آن را به فرمت و اندازه مناسب این نوع چاپگر، تبدیل کنید.

بعد از آن، طرح را به چاپگر می‌دهید تا با جوهر مناسب، طرح‌ها روی کاغذ انتقال چاپ کند. حالا نوبت آن است که کاغذ انتقال را روی سطح مدنظر قرار بدهیم و با استفاده از دستگاه پرس و فشار، طرح را به سطح منتقل کنیم. همانطور که گفتیم، یکی از مزیت‌های کار با این نوع چاپگرها، خشک شدن سریع جوهر است. پس اگر چند دقیقه منتظر بمانید، کار چاپ تمام خواهد شد.

پس متوجه شدید که برای چاپ کردن به جوهر و کاغذ خاصی احتیاج دارید. نکته دیگر این است که در کنار همه این‌ها، به یک اپراتور حرفه‌ای نیز جهت انجام کار چاپ و کار کردن با دستگاه هم نیاز دارید.

چاپگر سابلیمیشن چگونه کار می‌کند؟
چاپگر سابلیمیشن چگونه کار می‌کند؟

مزایای کار با چاپگرهای سابلیمیشن و چاپ سابلیمیشن چیست؟

تنوع سطوح

با این روش چاپ می‌توان روی هر سطحی، کار چاپ را انجام داد. این روش چاپ دقت خوبی دارد و به‌همین دلیل است که برای چاپ طرح‌های ریز و پرجزئیات، مناسب است. یکی دیگر از خوبی‌های آن، سریع آماده شدن است. یعنی بلافاصله بعد از اتمام کار چاپ، می‌توانید از آن استفاده کنید.

بادوام بودن

چون رنگ‌ها با فشار وارد سطح کار شده‌اند، به این زودی از بین نمی‌روند. مثلا طرح روی پارچه‌ها، تا مدت زیادی هم بعد از شست‌و‌شو مداوم باقی می‌ماند. همینطور، طرح‌های که روی کاشی‌ها یا سرامیک‌ها چاپ شده‌اند، ضد خش‌ هستند و راحت پاک نمی‌شوند. بنابراین، می‌توانید به راحتی آن‌ها را بشویید یا آبکشی کنید، بدون اینکه درخشندگی رنگ آن‌ها از بین برود.

مناسب برای استفاده در فضای باز و سازگار با محیط‌زیست

طرح‌های چاپ شده در این روش، در برابر اشعه ماوراء بنفش و تأثیرات مضر محیطی مقاوم‌ هستند. این باعث می‌شود که چاپ سابلیمیشن برای استفاده در فضای باز نیز مناسب باشد. به‌عنوان مثال، برای چاپ روی پرچم. یکی دیگر از مزیت‌های آن، نبستن منافذ پارچه است. این ویژگی سبب می‌شود تا پارچه‌های چاپ شده با سابلیمیشن، برای لباس‌های ورزشی و باشگاهی هم مناسب باشد. این روش با محیط‌زیست نیز  سازگار است. چرا که حلال نیست و در هیچ چیزی حل نمی‌شود.

معایب فناوری و چاپ سابلیمیشن چیست؟

برای این روش چاپ به چاپگرهای مخصوص و جوهر سابلیمیشن نیاز دارید. در نتیجه، هزینه‌های اولیه در مقایسه با برخی روش‌های دیگر چاپ، بیشتر است. علاوه‌براین، چاپگرها به کندی کار می‌کنند و فرآیند چاپ، زمانبر است.

نمی‌توانید با این چاپگرها، رنگ سفید را چاپ کنید. اگر قرار است طرح‌تان شامل رنگ‌های سفید یا روشن باشد، به پس زمینه سفید نیاز دارید. به علاوه در طرح‌های با سابلیمیشن باید انقباض جزئی 1 تا 4 درصدی را در نظر بگیرید. مثلا اگر جنس مناسبی را برای چاپ روی تی‌شرت انتخاب نکنید، ممکن است تی‌شرت بعد از چاپ، جمع شود و حالت چروک به خود بگیرد.

نکته دیگر درباره چاپ روی پارچه، توجه کردن به جنس آن است. بهتر است بدانید اگر پارچه‌ای که انتخاب کرده‌اید، درصد نسبتا بالایی پلی استر نداشته‌باشد، نمی‌توانید روی آن چاپ کنید. مثلا اگر پارچه شما پنبه‌ای است، باید از روش دیگری استفاده کنید. روش‌هایی مانند چاپ لیبلی.

پس در جواب این سوال که چاپ سابلیمیشن چیست؟ باید بگوییم نوعی چاپ است که با روش تصعید و فشار زیاد انجام می‌شود. حالا می‌دانید هدیه‌ای شخصی‌سازی‌شده و مخصوصی که برای دوستتان گرفته‌اید، چطور درست شده است. با استفاده از سابلیمیشن می‌توانید خلاقیت‌های زیادی را به‌خرج بدهید.

می‌توانید دیوارکوب‎های خاص و جذابی را برای دکور خانه‌تان سفارش بدهید. حتی می‌توانید یک سرویس غذاخوری با طرحی که دوست دارید را داشته‌باشید! شما چه کاربردهای دیگری برای چاپ با چاپگرهای سابلیمیشن به ذهن‌تان می‌رسد؟ با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: + + + +

چاپ سابلیمیشن چیست؟

در چاپ سابلیمیشن، با استفاده از فشار و حرارتی بین 350 تا 400 درجه، یک طرح را از کاغذ سابلیمیشن به یک تکه پارچه یا جسم مدنظر منتقل می‎کنند. در واقع چاپگرهای سابلیمیشن از روش تصعید برای چاپ کردن تصویرها استفاده می‌کنند. به لطف این دسته از چاپگرهاست که شما می‌توانید یک هدیه خاص و شخصی‌سازی شده برای دوست‌تان سفارش دهید!

سابلیمیشن چه کاربردهایی دارد؟

1. صنعت نساجی 2. صنایع ورزشی 3. دکوری‌ها 4. صنایع غذایی 5. طراحی داخلی 6. صنعت بازی

دیدگاه کاربران