چاپ روی پارچه مخمل

چاپ پارچه مخمل
تیم تحریریه پایار چاپ ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ 0

آیا تابه‌حال به چاپ طرح‌های دلخواه خود روی پارچه فکر کرده‌اید؟ این روزها با پیشرفت صنعت چاپ دیگر محدودیتی در چاپ روی پارچه وجود ندارد و شما می‌توانید طرح‌های مورد علاقه خود را روی انواع پارچه پیاده‌سازی کنید. چاپ روی پارچه مخمل یکی از پرطرفدارترین مدل‌های چاپ پارچه به شمار می‌رود، زیرا این پارچه کاربردهای بسیاری در صنعت پوشاک، دکوراسیون و لوازم داخلی منزل دارد. پارچه مخمل را می‌توان یکی از منسوجات قدیمی دانست که صدها سال در دنیای مد و فشن حضور داشته است. با چاپ انواع طرح‌ها روی پارچه مخمل می‌توانید دکوراسیون منزل یا لباس‌های ساده خود را متحول کنید و به آن‌ها جان تازه‌ای ببخشید. در این مطلب با پارچه مخمل و مزایای چاپ روی آن در پایار چاپ بیشتر آشنا می‌شویم.

آشنایی با پارچه مخمل

مخمل تاریخچه طولانی و درخشانی دارد و استفاده از آن به صدها سال قبل در مصر برمی‌گردد. پس از آن بافتن پارچه مخملی شبیه به آنچه امروز می‌شناسیم، در چین توسعه پیدا کرد. سپس بافندگان ماهر ترکی، قبرسی و یونانی به‌طور گسترده بافندگی این پارچه رواج دادند. پارچه مخمل به دلیل ظاهر زیبا و مجلل خود بیشتر در بین اشراف، ثروتمندان و خانواده‌های سلطنتی رواج داشت.

چاپ روی پارچه مخمل یکی از پرطرفدارترین مدل‌های چاپ پارچه به شمار می‌رود.
چاپ روی پارچه مخمل یکی از پرطرفدارترین مدل‌های چاپ پارچه به شمار می‌رود.

باید بدانید مخمل نوع خاصی از بافتن پارچه است که می‌توانند از هر الیافی بافته‌شود. در سال‌های گذشته برای بافتن مخمل از ابریشم استفاده می‌شد، اما امروزه مخمل ابریشمی بسیار کمیاب و گران‌قیمت شده است. بسیاری از پارچه‌های مخمل امروزی از پلی‌استر بافته می‌شوند.

در واقع مخمل به‌صورت پارچه‌های دوتایی بافته می‌شود و نخ‌های پرز که عمود بر پارچه‌ها قرار دارند، بعد از اتمام بافت پارچه از وسط بریده می‌شوند تا تافت‌ها به‌صورت یکنواخت بافت مخملی ایجاد کنند. به زبان ساده‌تر، بافت مخمل علاوه بر تار و پود، دارای پرزهای عمودی است که خاب پارچه را تشکیل می‌دهند.

پارچه‌های مخمل می‌توانند جنس‌های مختلفی داشته باشند. بسیاری از مخمل‌های امروزی از جنس پلی‌استر یا ترکیب پلی‌استر با الیاف دیگری مانند پنبه و ویسکوز هستند. همچنین مخمل‌ها می‌توانند از جنس کتان یا ریون باشند.

پارچه مخمل چه مزایایی دارد؟

  • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پارچه مخمل این است که به شما احساس مجلل‌بودن می‌دهد. درخشندگی و جذابیت این پارچه باعث می‌شود همیشه بتوانید از آن استفاده کنید، بدون اینکه نگران ازمدافتادن آن باشید.
  • پارچه‌های مخمل احساس نرمی و لطافت را برای شما به ارمغان می‌آورند.
  • این پارچه‌ها دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و جنس‌ها هستند که تنوع بی‌نظیری برای شما به‌همراه دارند.
  • از این پارچه‌ها می‌توانید برای وسایل مختلف، انواع پوشاک، مبلمان، کوسن‌ها، پرده‌ها و سرویس خواب استفاده کنید.
  • پارچه‌های مخمل دوام بالایی دارند و تا مدت‌ها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تکنیک‌های چاپ روی پارچه

اگر می‌خواهید چاپ روی پارچه مخمل انجام دهید، باید بدانید تکنیک‌های مختلفی وجود دارند که هرکدام از مزایا و معایب خاص خود بهره می‌برند.

این چاپ با فشاردادن رنگ از طریق صفحه چاپ روی پارچه ایجاد می‌شود.
این چاپ با فشاردادن رنگ از طریق صفحه چاپ روی پارچه ایجاد می‌شود.

چاپ اسکرین

این چاپ با فشاردادن رنگ از طریق صفحه چاپ روی پارچه ایجاد می‌شود. این عملیات را می‌توان به‌صورت دستی یا با کمک دستگاه انجام داد. این روش برای چاپ‌های تک‌رنگ مناسب‌تر است و هزینه راه‌اندازی نسبتا بالایی دارد.

این روش مانند پرینتر کاغذ عمل می‌کند و هیچ محدودیتی برای شما ندارد.
این روش مانند پرینتر کاغذ عمل می‌کند و هیچ محدودیتی برای شما ندارد.

چاپ پارچه دیجیتال

چاپ دیجیتال روی پارچه به شما امکان می‌دهد تا بتوانید هزینه را به میزان زیادی کاهش دهید. این روش مانند پرینتر کاغذ عمل می‌کند و هیچ محدودیتی برای شما ندارد. شما می‌توانید با این تکنیک هر طرح گرافیکی را بدون محدودیت رنگ و طرح روی پارچه چاپ کنید.

چاپ دیجیتال روی انواع پارچه قابل پیاده‌سازی است و به‌راحتی می‌توانید الگوی دلخواه خود را چاپ کنید. این تکنیک چاپ هزینه اولیه بسیار کمی دارد، زیرا به اسکرین چاپ نیازی ندارید. همچنین تعداد رنگ‌ها و پیچیدگی الگو در هزینه چاپ تاثیری ندارد. یکی از مزایای چاپ دیجیتالی امکان چاپ نمونه است.

ز این روش برای چاپ روی تیشرت‌ها، کیف‌ها و انواع لباس استفاده می‌شود.
ز این روش برای چاپ روی تیشرت‌ها، کیف‌ها و انواع لباس استفاده می‌شود.

چاپ DTG

این چاپ به معنی چاپ مستقیم روی پارچه یا لباس است. در این روش چاپ الگوها و رنگ‌ها به‌طور مستقیم روی پارچه چاپ می‌شوند و معمولا دوخت محصول قبل از فرآیند چاپ انجام می‌شود. از این روش برای چاپ روی تیشرت‌ها، کیف‌ها و انواع لباس استفاده می‌شود. در روش چاپ DTG نیازی به صفحه چاپ ندارید، بنابراین هزینه بسیار کمتر می‌شود. البته باید دقت کنید که در این روش منطقه چاپ محدود است.

چاپ رول به رول

در این تکنیک از چاپ روی پارچه مخمل، یک چاپگر بزرگ بدون محدودیت فضا خواهیم داشت که می‌توانیم الگوی مورد نظر را روی پارچه‌ها، بدون برش‌دادن و قبل از فرآیند دوخت پیاده‌سازی کنیم. از این روش چاپ می‌توانیم برای چاپ روی پرده‌ها، انواع لباس‌ها و وسایل دکوری خانه بهره ببریم.

چاپ سابلیمیشن

این تکنیک چاپ بیشتر برای الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر به‌کار می‌رود و برای پارچه‌هایی مانند پنبه نامناسب است. در این روش چاپ از فرآیند تصعید استفاده می‌شود که رنگ از حالت جامد به گاز تبدیل می‌شود و سپس روی پارچه می‌نشیند.

جوهرهای سابلیمیشن با پرینترهای دیجیتال روی پارچه‌ها اعمال می‌شوند. مزیت مهم این تکنیک درخشندگی و دوام بالای آن است. همچنین روش سابلیمیشن می‌تواند جزئیات الگو را به‌خوبی روی پارچه پیاده‌سازی کند.

چاپ پیگمنت

این تکنیک که به‌تازگی محبوب شده است، برای چاپ روی انواع پارچه به‌کار می‌رود. در این روش، چاپ رنگ‌ها به‌طور مستقیم روی پارچه انجام می‌شود. بعد از پیاده‌سازی طرح، با دستگاه بخار فیکس، رنگ‌ها ثابت می‌شوند. برای چاپ روی پارچه با این تکنیک نیز به پرینترهای دیجیتالی نیاز خواهیم داشت. این روش برای پارچه‌های پنبه‌ای، ویسکوز و پلی‌استر قابل استفاده است.

اگر از پارچه‌های مخمل درست نگهداری کنید، می‌توانید تا چندین سال بدون نیاز به تعمیر از آن‌ها لذت ببرید.
اگر از پارچه‌های مخمل درست نگهداری کنید، می‌توانید تا چندین سال بدون نیاز به تعمیر از آن‌ها لذت ببرید.

مزایای چاپ روی پارچه مخمل

اگر می‌خواهید تغییر جذابی در دکوراسیون یا وسایل منزل خود به‌وجود آورید، پیشنهاد می‌کنیم چاپ روی پارچه را امتحان کنید. شما می‌توانید برای وسایلی که پارچه‌های کهنه، آسیب‌دیده یا قدیمی دارند، از چاپ پارچه دیجیتال بهره ببرید.

اگر بدنه وسایلی مانند مبلمان یا سرویس خواب شما سالم است، ممکن است نیازی به تعویض یا دورانداختن آن نداشته باشید. با یک تغییر کوچک در پارچه‌ها می‌توانید وسایل خود را را جذاب‌تر کنید و روح تازه‌ای به آن‌ها ببخشید. چاپ روی پارچه مخمل مزایای مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تنوع را به خانه خود بیاورید

پارچه‌های وسایل خانه به مرور زمان دچار پوسیدگی می‌شوند و جلوه اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از پارچه مخمل چاپی استفاده کنید تا بتوانید با توجه به دکوراسیون مورد علاقه خود، فضا را متنوع کنید.

شما می‌توانید چاپ روی پارچه مخمل را برای پرده‌ها، کوسن‌ها و میز و صندلی پذیرایی انجام دهید و با این کار دکوراسیون منزل را متحول کنید.

در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید

وقتی پارچه‌های لوازم خانه کهنه می‌شوند، نیازی نیست برای تعویض آن‌ها هزینه زیادی صرف کنید، بلکه با یک تغییر کوچک می‌توانید جان تازه‌ای به وسایل خود ببخشید. برای این کار توصیه می‌کنیم از پارچه‌های ساده و کسل‌کننده استفاده نکنید. شما می‌توانید با صرف هزینه معقول از پارچه‌های مخمل چاپی استفاده کنید و با کمک آن‌ها لوازم خانه را نوسازی و تعمیر کنید.

پارچه مخمل چاپی بسیار بادوام است

اگر از پارچه‌های مخمل درست نگهداری کنید، می‌توانید تا چندین سال بدون نیاز به تعمیر از آن‌ها لذت ببرید. چاپ روی پارچه مخمل در انواع جنس‌ها قابل انجام است اما مخمل‌های پلی‌استر دوام بالایی دارند و دیرتر کهنه می‌شوند. پارچه‌های مخمل چروک نمی‌شوند و در شست‌وشو آب نمی‌روند. بنابراین یک گزینه مناسب برای لوازم و اثاثیه منزل به شمار می‌روند.

تمیز کردن پارچه مخمل چاپی آسان است

یکی از مهم‌ترین مزایای پارچه مخمل چاپ شده این است که نظافت آسانی دارد. پارچه‌های مخمل مو و پرز را به خود نمی‌گیرند و به دلیل بافت فشرده، خاک در آن‌ها نفوذ نمی‌کند. بنابراین همیشه ظاهر تمیز خود را حفظ می‌کنند. اگر بعد از مدت طولانی بخواهید آن‌ها را شست‌وشو دهید، بهتر است از خشک‌شویی کمک بگیرید تا پارچه‌ها آسیب نبینند. روکش مخملی مبلمان را نیز می‌توانید به‌راحتی با جاروبرقی تمیز کنید.

با پارچه مخمل جذابیت بصری فضا را افزایش دهید

نمی‌توان انکار کرد که مخمل یکی از پارچه‌های مجلل و زیبا به شمار می‌رود. چاپ روی پارچه مخمل می‌تواند ظاهر منزل شما را رسمی‌تر و شیک‌تر کند. همچنین اگر می‌خواهید دکوراسیون شما سلطنتی و لوکس باشد، بدون شک باید از پارچه مخمل در آیتم‌های مختلف دکوراسیون خود بهره ببرید.

مخمل چاپی می‌تواند در رنگ‌های روشن و تیره و طرح‌های مختلف، حال‌وهوای فضای زندگی شما را تغییر دهد. از این پارچه می‌توانید برای افزایش جذابیت سالن پذیرایی استفاده کنید.

مخمل یکی از پارچه‌های مجلل و زیبا به شمار می‌رود
مخمل یکی از پارچه‌های مجلل و زیبا به شمار می‌رود.

نکات مهم چاپ روی پارچه مخمل

در بخش‌های قبل تکنیک‌های مختلف چاپ و مزایای چاپ پارچه مخمل را بررسی کردیم. قبل از اینکه برای چاپ پارچه سفارش خود را ثبت کنید، باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید.

  • کیفیت پارچه مخمل مورد نظر را بررسی کنید. ضخامت، براق‌بودن پارچه و نیز کیفیت بافت آن در نتیجه نهایی چاپ موثر است.
  • در صورت امکان قبل از ثبت سفارش چاپ روی پارچه در مقیاس بالا، برای نمونه چاپ را روی یک قطعه کوچک از پارچه انجام دهید.
  • بهتر است در انتخاب تکنیک چاپ پارچه مخمل بسیار دقت کنید و از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید تا پارچه آسیب نبیند و الگو به‌خوبی پیاده‌سازی شود.
  • الگو و طرح مورد علاقه خود را با دقت بالا انتخاب کنید. بهتر است طرحی را برای چاپ سفارش دهید که در طول زمان از آن خسته نشوید. همچنین الگوهای قدیمی یا ترکیب رنگ‌های اشتباه را انتخاب نکنید.

قبل از ثبت سفارش می‌توانید از کارشناسان ما در پایار چاپ مشاوره بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه چاپ پارچه را داشته‌باشید. همچنین می‌توانید برای پاسخ به سوالات خود با ما تماس بگیرید.

منبع ++++

دیدگاه کاربران